Co to jest OverStitch:

OverStitch™ to nowoczesna  niechirurgiczna metoda walki z otyłością. Metoda ta polega na zmniejszeniu żołądka endoskopowo, czyli bez cięcia chirurgicznego.

Potocznie możemy nazwać ją „maszyną do szycia żołądka”. Ten endoskopowy system zakładania szwów umożliwia zmniejszenie powierzchni żołądka bez nacięć, blizn, szwów i modyfikacji anatomicznych.

 

Opis procedury:

Metoda endoskopowego systemu zakładania szwów „OverStitch” wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Za pomocą endoskopu przez usta do żołądka zakładamy specjalne szwy za pomocą systemu OverStitch. Po wykonanym zabiegu zmniejszenia żołądka akcesoria są usuwane z organizmu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.

Trwa około 60-90 minut. Pacjent pozostaje w szpitalu  jeden dzień.

Za pomocą tej metody można zmniejszyć powierzchnię żołądka w 60-80%.

Jeśli po zabiegu nie będzie dostatecznie satysfakcjonujących efektów, można powtórzyć zabieg, zmniejszając żołądek jeszcze bardziej.

 

Przeciwwskazania do zabiegu OverStitch:

  • wszelkie procesy zapalne przewodu pokarmowego (zapalenie przełyku, czy owrzodzenie)
  • obecność ognisk potencjalnego krwawienia (żylaki)
  • duża przepuklina rozworu przełykowego
  • anomalie strukturalne przełyku lub gardła
  • choroba nowotworowa

Metoda nie może być stosowana w okresie ciąży, u kobiet planujących zajście w ciążę w okresie najbliższych 12 miesięcy oraz u kobiet karmiących piersią.

 

Pierwsze dni po zabiegu:

Przed zabiegiem należy przygotować sobie odpowiednią ilość zalecanych płynów. Pierwsze trzy dni po zabiegu mogą być trudne. Warto zaplanować sobie urlop i powstrzymać się od wykonywania ciężkich prac. Po kilku dniach można wrócić do normalnych czynności. Pierwsze dni po zabiegu mogą nie należeć do najłatwiejszych. Podczas pierwszych trzech dni należy spożywać tylko i wyłącznie płyny. Przez kolejne 14 dni zalecana jest dieta płynna. Po tym okresie wprowadzane są dopiero produkty miękkie. Dopiero w siódmym tygodniu w diecie pojawiają się normalne posiłki. Podczas pierwszych tygodni dodatkowo należy stosować suplementację zaleconą przez lekarza.