Resekcja żołądka Warszawa

Rękawowa resekcja żołądka (ang. sleeve gastrectomy) to stosunkowo nowy typ operacji bariatrycznej polegającej na wycięciu około 2/3 żołądka i zmniejszeniu jego pojemności do około 25% wyjściowej objętości. Usunięcie dużej jego części odbywa się wzdłuż krzywizny większej. Po wykonaniu zabiegu chirurgicznego żołądek ma kształt podobny do tuby bądź rękawa. Operacja wykonywana jest najczęściej metodą laparoskopową. Po operacji pozostawiony fragment żołądka ma objętość ok. 150 ml, dlatego Pacjent po operacji rękawowej resekcji żołądka nie jest w stanie przyjmować jednorazowo dużych objętości pokarmu, dzięki temu następuje utrata masy ciała. Zabieg zmniejsza objętość żołądka na stałe i jest procesem nieodwracalnym.

Zaletą wykonania tego typu zabiegu sposobem laparoskopowym są mniejsze rany pooperacyjne, a w związku z tym mniejszy ból, szybsze gojenie się, szybsze odzyskanie pełnej aktywności fizycznej i szybszy powrót do codziennych czynności, dzięki temu czas hospitalizacji jest bardzo krótki. Obecnie uważa się, że rękawowa resekcja żołądka jest jednym z podstawowych zabiegów bariatrycznych.

sleeve-gastrectomy-schemat

Zastosowanie procedury rękawowej resekcji żołądka może być również pierwszym etapem operacji ominięcia żołądkowo-jelitowego (ang. gastric bypass) u pacjentów z otyłością olbrzymią, dla których przeprowadzenie zabiegu jednoetapowo niesie zbyt duże ryzyko. Zwykle sleeve gastrectomy poprzedza wykonanie takich procedur jak ominięcie żołądkowo-jelitowe lub wyłączenie dwunastnicze (ang. duodenal switch).

Operacja rękawowej resekcji żołądka przeprowadzona jest w ogólnym znieczuleniu i trwa około 1,5 godziny. Pobyt w szpitalu po zabiegu trwa zwykle kilka dni (średnio 4 dni).

Chory po operacji powinien być uruchomiony tego samego dnia. W ciągu pierwszej doby po operacji wykonujemy badanie Rtg górnego odcinka przewodu pokarmowego z kontrastem cieniującym. Po zabiegu pacjent zobowiązany jest przestrzegać zalecanej diety. Przez pierwsze 2 tygodnie jest to dieta płynna lub zmiksowana. Pokarmy stałe wprowadzane są stopniowo.

Udowodniono korzystny wpływ wykonania rękawowej resekcji żołądka na ustąpienie objawów cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i redukcji stężenia cholesterolu we krwi.