Heliosphere® BAG jest nową, efektywną metodą leczenia otyłości, której istota polega na uzyskaniu przez pacjenta uczucia sytości po spożyciu niewielkiej ilości pokarmu. Zalecana jest przede wszystkim, lecz nie tylko, pacjentom, którzy nie osiągnęli pożądanego efektu stosując popularne sposoby odchudzania jak leczenie dietetyczne czy też farmakologiczne. Ewentualnie metoda ta może być zalecana jako leczenie wstępne przed zabiegiem chirurgicznym. Zastosowanie Heliosphere® BAG jest skuteczne – w grupie ocenianych 670 pacjentów spadek masy ciała po 6 miesiącach wynosił od 9 do 24 kg. Jak wygląda sam zabieg? . Heliosphere® BAG jest zakładany endoskopowo przez wykwalifikowanego lekarza. W trakcie zabiegu przeprowadzanego w krótkiej sedacji lub znieczuleniu miejscowym balon jest umieszczany wewnątrz żołądka pod kontrolą endoskopu. Czas trwania zabiegu wynosi do 20 min i pacjent po krótkiej obserwacji może powrócić do codziennych czynności. Heliosphere® BAG jest syntetycznym balonem, wprowadzonym przez francuską firmę Helioskopie Medical Implants, wypełnionym powietrzem i pokrytym od wewnątrz cienką warstwą czystego złota.Ułatwia to zarówno wprowadzenie jak i późniejsze wyjęcie balonu, a zastosowanie biologicznie obojętnego materiału zwiększa trwałość oraz odporność na działanie bakterii. Po wypełnieniu powietrzem balon swobodnie porusza się w żołądku wypełniając większą część jego światła.

Balon wewnąrzążołądkowy jest uważany obecnie za najlepszy, bezoperacyjny sposób leczenia otyłości. Poprzednie balony były wypełniane solą fizjologiczną, a tym samym znacznie cięższe, ważące 700 g, powodowały źle tolerowane nudności i wymioty. Nowa generacja balonów dożołądkowych wypełniana jest powietrzem do wagi 30 g. Balon jest zakładany endoskopowo na okres do 6 miesięcy. Po tym czasie jest usuwany lub wymieniany na nowy.

Kwalifikacja

Proces kwalifikacji pacjenta do zabiegu endoskopowej implantacji balonu żołądkowego obejmuje: konsultację dietetyczną, psychologiczną i endokrynologiczną jak również element diagnostyczny obejmujący badanie krwi, gastroskopię i USG jamy brzusznej.

Opieka ambulatoryjna

Pacjent zostaje przyjęty do kliniki w dniu wykonania zabiegu. Przed rozpoczęciem zabiegu zostaje przeprowadzona konsultacja anestezjologiczna oraz ocena stanu zdrowia pacjenta. Pacjent otrzymuje formularz świadomej zgody na wykonanie zabiegu z prośbą o zapoznanie się i podpisanie po wyjaśnieniu wątpliwości. Zabieg wykonywany jest w krótkim znieczuleniu podanym dożylnie (sedacja) przeznaczonym do małych zabiegów chirurgicznych. Czas trwania zabiegu wynosi 20-45 minut. Po zakończeniu pacjent zostaje przewieziony do sali obserwacyjnej z systemem monitorowania stanu pacjenta na około 2 godziny. Opiekę dietetyczną zaleca się przez okres 6 miesięcy.

Sposób wykonania zabiegu

Balon wprowadzany jest bezpośrednio do żołądka przez jamę ustną i przełyk pod kontrolą endoskopu a następnie wypełniany powietrzem bądź solą fizjologiczną. Celem zabiegu jest wywołanie uczucia sytości poprzez kontakt balonu ze ścianą żołądka i stymulacji nerwowej co w konsekwencji zmniejsza chęć pacjenta do przyjmowania dużych ilości jedzenia.

technika-ibh

Balon wewnątrzżołądkowy ma zastosowanie tymczasowe. Zakładany jest zazwyczaj na 6 miesięcy. W tym czasie Pacjent powinien skutecznie zmniejszyć swoją wagę. Umieszczenie balonu w żołądku często stanowi pierwszy etap leczenia otyłości, poprzedzając zabiegi chirurgiczne, takie jak: rękawowa resekcja żołądka (ang. sleeve gastrectomy) bądź wykonanie ominięcia żołądkowo-jelitowego (ang. gastric bypass).