Zabieg ominięcia żołądkowo-jelitowego (ang. gastric by-pass) jest dość popularną metodą chirurgicznego leczenia otyłości w Stanach Zjednoczonych, a coraz częściej stosowaną również w Europie. Po operacji gastric by-pass przewód pokarmowy zostaje zmodyfikowany w sposób nieodwracalny i dzięki temu  czas efektywnego trawienia i wchłaniania ulega skróceniu w znacznym stopniu, co istotnie wspomaga  efekt odchudzania. Metoda ta jest bardzo skuteczna – utrata masy ciała w ciągu 6-10 miesięcy wynosi przeciętnie 65%. By-pass żołądkowy jest bardzo skuteczny i dobrze sprawdza się u otyłych pacjentów, którzy mają skłonności do niekontrolowanego przyjmowania pokarmów.

gastric-bypass-schematOperacja tego typu polega na zmniejszeniu żołądka poprzez jego podział na dwie części o różnej wielkości. Przy połączeniu z przełykiem zostaje wytworzony tzw. mniejszy zbiornik żołądkowy oraz oddzielony od niego, pozostający na swoim miejscu, większy zbiornik. Jelito cienkie zostaje podzielone około 45 cm poniżej odźwiernika żołądka. Koniec krótszej części odchodzącej od żołądka zostaje połączony z jelitem w odległości około 80-150 cm od miejsca przecięcia, natomiast początek dłuższego fragmentu zostaje przyłączony do małego zbiornika żołądkowego.

Zmniejszony żołądek ogranicza przyjmowanie dużej ilości pokarmu. Pokarm jest kierowany bezpośrednio do jelita cienkiego, omijając dwunastnicę i około 150 cm jelita czczego, dzięki czemu skracany jest efektywny czas trawienia i wchłaniania.

Procedura ta  przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym, metodą laparoskopową  i trwa zwykle około 2 godzin.

Pacjent po operacji pozostaje w szpitalu przez kilka dni, a po kilku tygodniach powraca do codziennej aktywności. Po zabiegu pacjent powinien zmienić swoje nawyki żywieniowe. Przez pierwsze dwa tygodnie powinna być to dieta płynna i zmiksowana a po 2 tygodniach można zacząć wprowadzać pokarmy stałe.
Najważniejsze wskazania do zabiegu gastric by-pass:

  • BMI > 40
  • BMI> 35 jeśli współistnieją choroby towarzyszące otyłości np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, bezdech nocny i inne
  • wiek 18-65

Korzyści z operacji metodą gastric by-pass:

  • normalizacja glikemii u pacjentów z cukrzycą t.II u prawie 90% chorych
  • poprawa wartości ciśnienia tętniczego u ok. 70% pacjentów
  • ustąpienie zaburzeń lipidowych u ok. 70% chorych
  • ustąpienie objawów zespołu bezdechu nocnego
  • prawie całkowite ustąpienie objawów choroby refluksowej

Ryzyko powstania powikłań okołooperacyjnych po zabiegu gastric by-pass metodą laparoskopową jest stosunkowo małe (7%), szczególnie w porównaniu do operacji metodą chirurgii klasycznej (wówczas wynosi ono ponad 14%).